وردپرس ۵ با ویرایشگر گوتنبرگ منتشر شد

خوب دوستان عزیز در یکی دوروز گذشته انتظارها به سر رسید و وردپرس ۵ منتشر شد و منم تصمیم گرفتم که امروز اولین مقاله این هفته را به این موضوع اختصاص بدم و یک بررسی اجمالی و مختصر داشته باشم.

پس با من صبا میری همراه باشید به همراه مقاله و ویدئوی اموزشی معرفی وردپرس ۵

بررسی وردپرس ۵

انتظار از وردپرس ۵

همه میدانیم که وردپرس در تمام نسخه ها هسته انرا قویتر کرده چه از نظر سئو و چه امنیت و قابلیت البته در ظاهر دیده نمیشوند و در وردپرس ۵ هم مطمئنا همین طور است اما حد اقل خود من انتظار داشتم بعد این همه مدت از نظر ظاهری تغییراتی کند که خوب انچه من انتظار داشتم نشد.

تغییرات وردپرس ۵

دو تغییر قابل مشاهده در وردپرس ۵ بوجود آمده اول اضافه شدن قالب ۲۰۱۹ که البته وقتی من روی لوکال تست کردم و در ویدئوی این برنامه هم مشاهده میکنید درست کار نکرد گرچه من خیلی پیگیرش نشدم.

اما جذابترین بخش ویرایشگر گوتنبرگ بود که دیگر از یک افزونه پیشنهادی تبدیل به جزئی از هسته وردپرس و ویرایشگر پیش فرض ورد پرس شده است. خود من که با گوتنبرگ خیلی راحتم و لذت میبرم ولیکن مشکل همین سایت من تداخل گوتنبرگ با ویژوال کامپوسر است که فقط باید یکی از این دو فعال باشد و من یژوال کامپوزر را انتخاب میکنم.

بسیاری از طراحان از این وضع گوتنبرگ ناراضی هستند (البته حق دارند زیرا به پای المنتور و ویژوال کامپوزر نمی رسد) والبته ویرایشگر کلاسیک تا سال ۲۰۲۱ بصورت افزونه قابل نصب و جایگزینی است. ولی بیایید از زاویه یک فردی که تازه کارش را با وردپرس شروع کرده به قضیه نگاه کنیم:

این مطلب را هم بخوانید  آموزش تعیین کشور هدف در گوگل سرچ کنسول

اولین ویژگی و جذابیت گوتنبرگ به عقیده من محیط ساده شده و راحت آن است که به یک تازه کار احساس پیچیدگی و سخت بودن کار را نمیدهد

دومین ویژگی امکانات بیشتر و در دسترس قرار دادن تنظیمات متون و المانهاست

و درنهایت اوج این داستان استفاده از شیوه بلاک بندی و دراگ اند دراپ و شخصی سازیهای عالی و راحت حتی برای یک تازه کار

این است که وردپرس خودش صاحب یک سیستم صفحه ساز شده ودرواقع یک سایت ساز کامل شده است و هر کسی بدون هیچ دانشی براحتی میتواند صفحات جذاب بسازد

 

من مطمئنم به زودی پلاگینها و المانهای عالی برای گوتنبرگ عرضه میشود که میتواند رقیب جدی برای ویژوال کومپوزر و سایر رقبا شود.

وردپرس ۵

توصیه نهایی (حتما دقت کنید)

در پایان میخواهم توجه شمارا به چند نکته جلب کنم که بسیار مهم است:

اول اینکه قبل از ارتقا به نسخه ۵ حتما از سایت خود یک بک آپ تهیه کنید. این موضوع بسیار مهم است و جدی بگیرید . حتی توصیه میکنم برای مدتی از بروز رسانی اجتناب کنید تا بازخوردهارا ببینیم.

این نکته بسیار بسیار مهم است حتما جدی بگیرید:

اگر از ویژوال کامپوزر استفاده میکنید فعلا به وردپرس ۵  ارتقا ندهید. من تستهایی که کردم سازگاری ندارند حتی با نسخه ۵.۶ ویژوال کامپوزر که هماهنگ با نسخه ۵ وردپرس میباشد. در این نسخه گزینه ای درراستای غیر فعالسازی گوتنبرگ وجوددارد ولی باز هم جایی برای قراردادن المانهای ویزوال کامپوزر نیست.(شاید مشکل از هاست لوکل من باشد)

اما برعکس المنتور بدون هیچ مشکلی کار میکند (شاید بخاطر این است که این افزونه محبوب من طرز کارش عین گوتنبرگ است)

امیدوارم این بررسی اجمالی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

این مطلب را هم بخوانید  ایا تبلیغات در گوگل در سئوی سایت تاثیر میگذارد؟

شما نظرتان راجع به ورد پرس ۵ چیست؟

ایا شما هم تجربه ای در این باره دارید؟

با ما در بخش دیدگاهها و اینستاگرام مارتیا آنلاین در میان بگذارید

وردپرس ۵ با ویرایشگر گوتنبرگ منتشر شد
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

درباره نویسنده

سید صبا میری

من سید صبا میری ۲۰سال در زمینه کامپیوتر و اینترنت و اموزش فعالم و از سال ۹۰ کار طراحی سایت را اغاز کردم و هم اکنون در مارتیا آنلاین خدمات طراحی سایت و سئو وتولید محتواوبرگزاری دوره های انلاین ومشاوره راه اندازی کسب و کار انلاین ارائه میدهم

دیدگاهها ٪

پیام بگذارید

Solve : *
2 + 7 =


مارتیا نیوز

 

با عضویت در مارتیا نیوز:

از دوره های آنلاین و حضوری مارتیا آنلاین با خبر خواهید شد.

هدایاو تخفیفها و آموزشهای اختصاصی دریافت خواهید کرد

 

پس برای دریافت هدایای اختصاصی همین الان ایمیل خودرا وارد کنید

از اینکه به خانواده مارتیا پیوستید سپاسگزارم

× گفتگو با من