نکات مهم سئوی تصاویر برای موتورهای جستجو

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
سئوی تصاویر

نکات مهم سئوی تصاویر برای موتورهای جستجو

یکی از ویژگیهای هر محتوایی که منتشر میشود تصاویر آن است. سئوی تصاویر چیزی که بسیاری از مدیران سایتها از ان غفلت میکنندوبا دست کم کامل رعایت نمی کنند خود من هم گاها دچار این خطا میشوم ولیکن در کل نکاتی را که در ادامه مطرح میکنم رااجرا کنید تا نتیجه انرا بعد مدتی مشاهده کنید.

مقدمه

یکی از رازهای سئو در سئوی تصاویر نهفته است و اگر به این نکته توجه کافی داشته باشید نتایج شگفت انگیزی را بدست خواهید اورد.

طبق آمار سایت Raven  تقریب ۷۸ ٪ مطالب  سئو مرتبط با تصاویر است پس آیا وقتش نیست که مسائل مربوط به تصاویر و بهینه‌سازی عکس‌ها را جدی تر بگیرید؟!

داشتن تصاویر مرتبط با متن یک گزینه‌ی عالی برای کسب رتبه‌ی بهتر و خواندنی شدن بیشتر مطلب توسط کاربران می‌گردد چون علاوه بر اینکه بر عنوان و موضوع مقاله تاکید می‌کند در تگ‌های گراف باز فیسبوک و تویتر دیده می‌شود و یک سنسوری برای خواندن موضوع توسط کاربر می باشد بنابراین نیاز است وقت بگذارید و تصاویر مناسب برای موضوعات سایتتان پیدا کنید.

عکسهای اختصاصی استفاده کنید

اولین گام داشتن عکسهای اختصصی است برخی اوقات افراد عکسها را از یک سات عینا با همان نام کپی میکنند . من در مقاله ۵ سایت عالی دانلود رایگان عکس و ایکون و ویدئو

سایتهایی را معرفی کردم که بسیار عالی است و وقت ان رسیده که کمی وقت بیشتری بگذارید

نام فایل

نام فایل مهمترین قسمت سئوی تصاویر است . چیزی که کلا نادیده گرفته می شود.پس همین الان با دقت بیشتر این مطلب را بخوانید.

نام عکس‌های شما مستقیماً توسط گوگل و بقیه موتورها به منظور نشان دادن در نتایجشان خوانده می‌شود , نام تصاویر به راحتی قابل‌تغییر است  که اغلب ما ازش غافل می‌شویم.در واقع اسم تصاویر سئو را تحت تأثیر قرار می‌دهد ,حتی خود گوگل هم به این موضوع اشاره کرده است :
اسم فایل های تصاویر به گوگل کمک می‌کند که گوگل بفهمد تصاویر درباره چه چیزی هست پس سعی کنید اسم تصاویر را درست انتخاب کنید و توصیف مناسبی برای آن‌ها برگزینید.
این بدین معنی است که از آپلود غیرحرفه‌ای و رند‌می تصاویر در هاست مون با هر اسمی باید پرهیز کنیم و باید یک اسم منظم انتخاب کنیم.
مثال: Seo-photo.jpg

این مطلب را هم بخوانید  آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

نام تصاویر باید متناسب با متن انتخاب شود مثلا عنوان مقاله و یا عنوان بخشی که عکس در مقاله به کار می رود.

هرگز بین کلمات نام فاصله ویا underline استفاده نکنید. کلمات را با خط از هم جدا کنید. زیرا استفاده از زیر خط از نظر گوگل اسپم خواهد بود

نام فایل را انگلیسی ثبت کنید هرگز از اسامی فارسی برای نام فایل استفاده نکنید. حتی معادل انگلیسی را بر فینگلیش حتی الامکان پیشنهاد میکنم.

تگ alt

دومین بخش مهم سئوی تصاویر تگ alt یا تگ متن جایگزین می باشد. من در ویدئوی همین مقاله اموزش قراردادن تگ متن جایگزین و عنوان را منتشر میکنم.

متن جایگزین بسیار مهم است . یکی از کاربردهای آن زمانیست که تصویر به هر دلیل در دسترس نیست ولی مهمترنی کابرد ان ترجمه و تفسیر عکس برای موتور جستجو می باشد.پس هیچگاه این بخش را فراموش نکنید.

در متن جایگزین تمام تلاشتان را بکنید که از کلمه های کلیدی استفاده کنید.

توصیف عکس

نوشتن توضیح زیر عکس میتواند خیلی تاثیر داشته باشد بیشتر خوانندگان به توضیح زیر عکس توجه میکنند.پس بد نیست از این مورد هم به نفع سایتمان استفاده کنیم.

 

تگ عنوان

میرسیم به تگ عنوان که اغلب مدیران سایتها ان را نادیده میگیرند. البته این موضوع را بیشتر من به ورد پرس نسبت میدهم که در هنگام ایمپورت عکس در مقاله این بخش وجود ندارد و دوباره با ویرایش عکس میتوانیم دسترسی داشته باشیم.

      تگ عنوان چیست؟

همین ابتدا مشخص کنم تگ عنوان نه عنوانیست که روی فایل میگذارید و نه عنوانیست که در ایمپورت اولیه عکس  مینویسید (که زیر عکس نمایش داده می شود) بلکه این بخش فقط برای موتورهای جستجو هست و در واقع شناسایی عکس را سریع تر و بهتر میکندو تاثیر بسیار مثبتی بر سئوی عکس دارد. من در ویدئوی پایانی مقاله این مورد را هم توضیح میدهم و جای مخفی انرا به شما نشان خواهم داد.

این مطلب را هم بخوانید  آموزش دانلود زیرنویس ویدئو یوتیوب

سرعت بارگذاری تصویر-سئوی تصاویر
سرعت بارگذاری تصاویر

 

حجم عکس

مهمترین قسمت سئو  سرعت لود شدن تصاویر و حجم آنهاست . شما باید نهایت تلاش خودرا بکنید که حجم تصاویرتان بالا نباشد و تا حد امکان کم باشد . من شانس این را داشتم که ۷ سال فعالیت عکاسی داشتم و این قول را بدهم به زودی یک پکیج اموزشی کامل و بسیار کاربردی دراین زمینه منتشر کنم.

فقط اینجا چند نکته را بگویم.

اول اینکه شما اگر سایت عکاسی ویا خدمات عکس ندارید پس مجبور نیستید از تصاویر فول اچ دی با حجم سنگین استفده کنید بنظر من برای یک مقاله تصاویر ۸۰۰ در ۶۰۰ هم کافیست.

فرمت تصاویر بهتر است jpg باشد که کمترین حجم را دارد

هرچه سرعت بارگذاری تصاویر بالاتر باشد . کاربر زمان بیشتری در سایت شما می ماند.

 

فرمتهای تصویر - سئوی تصاویر
انواع فرمتهای تصویری – سئوی تصاویر

 

 اشنایی با فرمتهای تصویر:

شما باید با انواع مختلف تصاویر آشنا باشید که بتوانید تصاویر با بیشتر کیفیت و کمترین حجم را در سایتتان بارگذاری کنید.

Jpeg :

یکی از رایج‌ترین نوع فایل های تصاویر در اینترنت هستند که عمدتاً تصاویر پیشرفته دوربین‌ها از این نوع هستند
Jpegها اغلب پس از فشرده‌سازی کیفیتشان را از دست می‌دهند با این وجود می‌توانند تا حد مطلوبی فشرده شوند و کاربران هم متوجه این موضوع نشوند. برای گرافیک و لوگو ها خیلی خوب نیستند , ضمن اینکه شفافیت را نیز خیلی خوب پشتیبانی نمی‌کنند.

Gif :

این نوع تصاویر کم کیفیت تر نسبت به jpeg ها هستند و برای تصاویر نمایشی مثل آیکون‌ها مناسب‌اند . این نوع تصاویر بک گراوند و زمینه‌ای شفاف ایجاد می‌کنند که jpeg ها قادر نیستند. Gif ها بیشتر برای انیمیشن ها استفاده می‌شوند.

این مطلب را هم بخوانید  ۷ نکته طلایی سئوی سایتهای فروشگاهی (بخش دوم)

Png :

این نوع فایل ها رنگ‌های بیشتر نسبت به دو نوع قبلی دارند و موقع فشرده‌سازی کیفیتشان را مثل jpeg ها از دست نمی‌دهند. یک فایل باکیفیت یکسان jpeg در مقام مقایسه ۳ برابر بزرگ‌تر هستند. Png ها برای لوگو ها و گرافیک مناسب‌اند.
برای بک گراوندهای غیر سفید هم این نوع تصاویر خیلی مناسب‌اند.

نکات خلاصه فرمت‌های مختلف تصاویر:
استفاده از انواع jpeg برای تصاویر پیچیده‌تر در وب‌سایت
Png ها برای گرافیک , اسکرین شات و لوگو
Gif هم برای انیمیشن استفاده کنید

سعی کنید تا حد امکان که تصاویر کیفیتشان را از دست ندهند تصاویر را فشرده کنید.

البته فرمتهای جدید دیگری هم برای وب هست که انشالله در اینده به ان خواهیم پرداخت.

 

نقشه سایت

داشتن نقشه سایت برای تصاویر به گوگل کمک می‌کند که به راحتی تصاویر شما را پیدا کند و راحت ربات‌های موتورهای جستجو داخل سایت و تصاویرتان بخزند .

بنابراین مدیران وب‌سایت‌ها باید اطلاعات تصاویر را با جزئیات وارد کنند و این جزئیات ممکن است شامل عنوان, تگ جایگزین و توصیف و موقعیت جغرافیایی باشد.
برای اضافه کردن و ساخت نقشه سایت دو راه دارید: یا اینکه مشخصات را به نقشه سایت فعلی‌تان اضافه کنید یا یک نقشه سایت جدید برای تصاویرتان استفاده کنید.

 

گراف باز

راهی برای کنترل آزاد اطلاعات شما به عنوان شخص ثالث هست . اگرچه شاید با سئو ارتباط مستقیم نداشته باشد ولی برای اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی بسیار مفید است . برای اینکار شما نیاز به مقدار کدنویسی و قرار دادن در قسمت head سایتتان دارید.
البته با استفاده از افزونه yoast می‌توانید این فرایند را ساده‌تر کنید کافیه که به تب شبکه‌های اجتماعی بروید وان‌ها را تنظیم کنید.

 

ویدئوی آموزش تگ ALT و تگ عنوان برای سئوی تصاویر

 

امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید شما هم اگر تجربه ویا نقطه نظریدارید در بخش دیدگاهها با ما در میان بگذارید.

سید صبا میری

سید صبا میری

من سید صبا میری ۲۰سال در زمینه کامپیوتر و اینترنت و اموزش فعالم و از سال ۹۰ کار طراحی سایت را اغاز کردم و هم اکنون در مارتیا آنلاین خدمات طراحی سایت و سئو وتولید محتواوبرگزاری دوره های انلاین ومشاوره راه اندازی کسب و کار انلاین ارائه میدهم

مارا از دیدگاههای خود بهره مند کنید

درباره مارتیا آنلاین

مارتیا آنلاین با هدف ارائه خدمات متنوع و با کیفیت و گسترش کسب و کار اینترنتی و ارائه آموزشهای کاربردی و حرفه ای توسط سید صبا میری  بنیان گذاری شده است.

هدف ما ارائه بهترینها برای شایسته ترین ملت دنیاست

مطالب اخیر

مارادنبال کنید

ویدئوی هفته

سید صبا میری|تبلیغات در گوگل
پخش ویدیو

دسترسی سریع

لینک ویژه